Jára – chlapec, který nemluvil

Jára – chlapec, který nemluvil

Chlapec jménem Jára byl velmi plachý a nechtěl mluvit.

Na každou otázku odpovídal jen pokyvováním hlavou nebo ztišeným šeptem. Nad jeho trpělivými a chápavými rodiči začaly postupem času vyskakovat otazníky „Proč? Není tady něco špatně? Kdy už? Bude mluvit? Jaký má hlas?“

Bylo to velmi frustrující nejen pro ně, ale hlavně pro Járu samotného, protože měl v hlavě tolik myšlenek a příběhů, které toužil sdílet s ostatními. Milující rodiče se rozhodli, že je čas vytvořit chlapci vlastní prostor a začali mu budovat pokoj v podkroví. Při vyklízení půdy objevili tajemnou, zaprášenou krabici a v ní opuštěné a oprýskané loutky. Tento poklad Járovi rozsvítil kouzelné plamínky v očích. Bylo rozhodnuto. Loutky se staly součástí Járova nového pokoje.

Začal si s loutkami představovat různé postavy a příběhy a vytvářel tak malé divadelní představení.

Nejdříve byly jeho hry tiché, ale postupně začal přidávat do svých příběhů i slova. Představoval si, že je statečným hrdinou, vtipným bavičem nebo chytrým kouzelníkem. Skrze loutky Jára prožíval různé emoce, vyjadřoval své myšlenky a řešil konflikty.

Hraní pohádek s loutkami se stalo pro Járu magickým světem, ve kterém se cítil svobodný a bezstarostný. Postupně si začal věřit a získával na sebedůvěře.

Díky tomu se postupně odhodlal mluvit i ve skutečném světě.

Začal představovat loutky svým rodičům, sourozencům a přátelům. Jeho představení byla plná radosti, smíchu a překvapení. Díky loutkám se naučil komunikovat s ostatními a sdílet své příběhy. Postupně se z Járova pokojíčku stalo velké loutkové divadlo, kde se lidé scházeli, aby viděli jeho úžasná představení.

Járovy ​​loutky se staly jeho nejlepšími přáteli. Pomohly mu překonat jeho plachost a najít odvahu sdílet svůj hlas se světem. A tak se Jára, chlapec, který nemluvil, proměnil ve vypravěče, který přinesl radost a příběhy do životů všech lidí kolem něj.

Tato zkušenost s hraním pohádek s loutkami ukázala Járovi, že slova mají moc a že komunikace je cenným nástrojem pro vyjádření sebe sama a spojení se s ostatními.

Jára v dospělosti vystudoval JAMU a pokračuje ve svém divadelním putování s vědomím, že loutky a příběhy mají sílu proměnit i nejsilnější mlčení v nejkrásnější vyprávění.

Zajímá vás jak rozmluvit dítě? Přidejte se do naší skupiny na Fb Hrajme s dětmi loutkové divadlo

Sdílejte článek s dalšími:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest